Kontaktai

Taikos g. 81, LT-05217, Vilnius

rastine@vmbg.lt

(8 5) 242 1611

Naujienos

Mokinių išvyka į Etnokosmologijos muziejų ir Molėtų astronomijos observatoriją

Nespėjus įsibėgėti žiemai, gruodžio septintosios vakarą, gimnazijos mokiniai, besidomintys fizika ir astronomija, kartu su fizikos mokytoja Roza Miliajeva apsilankė Molėtuose esančiame Etnokosmologijos muziejuje ir astronomijos observatorijoje.

Išvykdami iš mokyklos šiek tiek prisiminėme jau įgytas astronomijos žinias, tačiau atvykę į muziejų buvome supažindinti su galbūt ne taip dažnai pastebimomis sąsajomis tarp šios fizikos šakos ir etnologijos. Tyrinėdami interaktyvią parodą ir klausydami įdomių gido pastebėjimų susipažinome su visa astronomijos raida: kaip šį mokslą suprato ir įvairiuose dirbiniuose bei meno kūriniuose vaizdavo žmonės prieš šimtus metų, kokiais nuopelnais pasižymėjo lietuviai, prisidėję prie įvairių tyrinėjimų, įtvirtinome žinias apie kosminius skrydžius, nuolat aplink save matydami įspūdingus kosmoso vaizdinius, šviesų instaliacijas ir eksponatus. Muziejuje taip pat gavome progą ir prasimankštinti lipdami į elipsoidą, kuriame iš esančios apžvalgos aikštelės galėjome išvysti naktinius apsnigto Kulionių kaimo vaizdus. Ekskursiją muziejuje baigėme ne ką įspūdingesne patirtimi – galėjome priartėti prie paties mėnulio. Sušilę ir pasisėmę žinių patraukėme  toliau.

Apšilimas buvo tikrai naudingas, kadangi išėjus iš muziejaus mus pasitiko šaltas žiemos oras. Tačiau jam nepavyko atbaidyti smalsių fizikų ir netrukus visi jau buvome Molėtų astronomijos observatorijoje. Ten, sulaukę pranešėjo, entuziastingojo astronomo Sauliaus Lovčiko, geros nuotaikos lydimi tęsėme savo pažintį su kosmoso platybėmis, neužmiršdami žemėje esančių įdomybių, tokių kaip teleskopai. Buvo įspūdinga išvysti didžiausią Šiaurės Europoje reflektorių.  Tad šildomi gerų emocijų patraukėme atgal į Vilnių.

Išvykoje praplėtėme savo akiratį, o įgautos žinios leido bent trumpai priartėti prie plataus ir paslaptingo astronomijos pasaulio. Galbūt ateityje ir patys prisidėsime prie tyrinėjimų, o smalsumą sužadinusioje observatorijoje teks apsilankyti dar ne kartą.

Patricija Strumilaitė IV f